Jest szereg czynników wpływających na atmosferę w pracy. Jednym z takich elementów jest morale pracowników. Można rzec, że jest to poziom poczucia entuzjazmu czy też ogólnego spełnienia naszych pracowników. To dzięki niemu wszyscy zatrudnieni chętnie pojawiają się w pracy i są gotowi do kolejnych wyzwań. Jeśli morale jest wysokie, to zawsze przekłada się to na wysoką kulturę pracy. W nowoczesnych strukturach często dąży się do wytwarzania tzw. „rodzinnej” atmosfery. Chodzi tu o to, aby wewnątrz zespołu roztaczały się nie tylko szczere relacje, lecz również wszyscy byli traktowani jednakowo i czyli się przy tym wspierani.

 

Z jakich względów wysoki poziom morale jest tak ważny wewnątrz zespołu?

 

Musimy sobie uzmysłowić, że znacznie łatwiej jest zatrzymać obecnego pracownika niż na jego miejsce znaleźć następcę. Zazwyczaj jest tak, że przy wysokim morale zdolny pracownik raczej nie myśli o odejściu. Dlatego też warto dbać, aby zatrudnione u nas osoby posiadały możliwie najlepsze warunki do rozwoju. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wcale nie wynagrodzenie jest najistotniejsze. To nie mit, bo przeprowadzono na ten temat szereg badań i ponad połowa pracowników potwierdziła te informacje.

 

Jakie zatem działania warto zrealizować, aby pozytywnie wpłynąć na morale wśród pracowników?

 

Warto słuchać swoich pracowników i na bieżąco znajdować rozwiązania eliminujące potencjalne problemy. Szybkie działanie jest tu szalenie istotne, a przy tym program naprawczy powinien być adekwatny do zaistniałych okoliczności.

Oznacza to zazwyczaj:

– możliwość rozwoju pracowników,
– przydzielanie zadań właściwym osobom,
– nakreślenie jasnej ścieżki kariery,
-wdrożenie dopasowanych benefitów.

 

Bycie docinanym w zespole i morale pracowników często się ze sobą wiąże. To nie przypadek, że każdy pracownik potrzebuje potwierdzenia faktu, że dobrze realizuje on swoje obowiązki. Świetnie sprawdzają się tu wewnętrzne konkursy, a radość z wygranej jest istotnym elementem motywacyjnym. Dobrym posunięciem będzie zaimplementowanie nisko kosztowego systemu doceniania i podziękowań. Można tu również włączyć nie tylko wzajemne pochwały, ale też drobne nagrody.