Pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka. Czy jednak może stać się również najlepszym towarzyszem dziecka? W większości przypadków wspólne wychowywanie się dzieci i psów przynosi wiele cennych zalet. Wszystko jednak zależy od odpowiedzialności i dojrzałości rodziców.

Rasy psów przyjazne dzieciom – jak wybrać czworonoga dla rodziny?

Należy zacząć od jednej sprawy – psy nie są zabawkami a członkami rodziny. Dlatego też, jeśli chcemy wprowadzić je do naszego domu, należy się nad tym dokładnie zastanowić. Czworonoga nie kupuje się dla dziecka pod wpływem chwilowego kaprysu. To żywa istota, która stanie się domownikiem, wymagającej troski i uwagi.

Istnieją różne rasy, które ze względu na cechy usposobienia są idealne dla rodzin z dziećmi. Wykazują się one spokojem i opanowaniem oraz chęcią do zabawy i radosnym usposobieniem.

Do najczęściej wybieranych dużych ras należą nowofundlandy, Golden Retrivery i owczarki podhalańskie, wśród średnich psiaków sprawdzają się również Border Collie i średnie pudle. Z kolei wśród najmniejszych pupili możemy zdecydować się na yorka.

Należy brać pod uwagę wiek dziecka i jego możliwości w uczestniczeniu w opiece nad nowym członkiem rodziny. Wówczas możemy stworzyć między nimi więź na długie lata.