Całkiem nie dawno zaczęto wykorzystywać produkty uboczne powstałe przy produkcji różnego rodzaju produktów, w ten sposób znalazły one zastosowanie nawet w karmieniu zwierząt hodowlanych co nie tylko wspomaga rozwój rolnictwa ale również eliminuje wyrzucanie przydatnych poniekąd produktów ubocznych. Ważne jest to że są one wartościowe i posiadają dużo składników odżywczych uwzględnianych na ogół w systemie żywienia zwierząt takich jak krowy mleczne, trzoda chlewna czy drób.

Wszystko co powinien znać hodowca

Wielu hodowców nie zna konkretnych terminów i określeń w nazewnictwie tego typu produktów, należy więc zwrócić na to uwagę i powiedzieć sobie co to dokładnie znaczy. A więc DDGS oznacza wywar gorzelniczy w formie suszonej. Tego typu wywaru zbożowe można stosować z powodzeniem szczególnie w przypadku krów mlecznych. Zaliczany DDGS jest do pasz energetycznych o wysokich zawartościach tłuszczu oraz włókien, które z kolei charakteryzują się dużą strawnością w żwaczach. To kolejny pozytyw którego warto wymienić, ponieważ w przypadku krów mlecznych ma to duże znaczenie aby pasza im podawana charakteryzowała się dużą strawnością co automatycznie sprawi iż jakość oraz ilość mleka nieznacznie się polepszy. Oczywiście nie ma co liczyć na cuda że efekty będą oszałamiające, jednakowo długoletnie badania wykazują iż w szczególności krowy mleczne poddawane skarmianiu paszy DDGS polepszają smakowitość swojego mleka.
Wielu hodowców nie żałuje decyzji o zakupie tego rodzaju paszy, która dała im lepsze efekty w porównaniu do wcześniej stosowanej paszy. Produkt ten jest chwalony i ceniony za swoją jakość względem ceny która również utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Dlaczego jego cena sprawia w nas zdziwienie? Należy powiedzieć sobie, że produkty znane nam jako pasza dla zwierząt powstające z pozostałości po innych produkcjach charakteryzują się niższą ceną gdyż z kolei do ich wykonania nie potrzeba aż tak dużego nakładu pracy. Inna sytuacja ma się w przypadku kiedy mamy do czynienia z produktami stricte wytwarzanymi jako pasza dla zwierząt, wtedy cena znacząco wzrasta oferując nam bardzo zbliżone wartości pod względem substancji odżywczych.

Jak powstaje?

Powstaje podczas produkcji spirytusu i jest traktowany jako produkt uboczny. W momencie kiedy zachodzi fermentacja oraz destylacja alkoholu etylowego osadza się specyficzny osad z którego w późniejszym czasie powstaje pasza. W momencie opróżnienia kadzi z alkoholu powstały wywar zostaje poddawany osuszeniu a następnie w postaci pelletu trafia do sklepów jako pasza dla zwierząt hodowlanych a w szczególności dla krów mlecznych.
Statystyki jednoznacznie ukazują obraz tendencji wzrostowej pod względem ilości zakupionego towaru. Nic w tym dziwnego ponieważ wielu hodowców wybiera ten produkt ze względu na cenę oraz właściwości które są na odpowiednim poziomie. W szczególności hodowcy krów mlecznych zachwalają sobie wywar gorzelniczy. Warto więc spróbować czegoś nowego, nie sugerować się ceną która jest widziana jako określenie jakości produktu.